Działamy od 1982 r.
        Osobnym przedmiotem zainteresowania firmy "STENEX ART" mającym wpływ na stałą ofertę są inkluzje organiczne - zwierzęce oraz roślinne w bryłkach bursztynu bałtyckiego.
        Firma od wielu lat jest znaczącym darczyńcą inkluzji w bursztynie dla najważniejszych placówek naukowych w Polsce w tym:
  • Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego (Katedra Zoologii Bezkręgowców) otrzymała w 2001 roku dar 946 sztuk bursztynu bałtyckiego. W zbiorze tym znajdują się m.in.: jętki, termity, karaczany, pluskwiak różnoskrzy-
    dły, szczeciogonek, chruściki, chrząszcze, błonkówki, pajęczaki. Wśród muchówek jest nadto rzadko spotykana muchówka z rodziny bzygowatych (Diptera: Syrphidae). Jest też zatopiona w złotym bursztynie... pajęczyna! Muzeum Inkluzji w Bursztynie z siedzibą w Gdyni posiada w zbiorach jedyny jak dotąd opisany gatunek owada o nazwie "Worskaito Stenexi" ofiarowany przez naszą firmę.
  • W zbiorach Muzeum Ziemi PAN w Warszawie jest również inny dar: kompozycja srebrna brosza-tulipan z bursztynem białej barwy wraz z podstawką.
  • Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie otrzymała w 2000 roku w użyczenie, a później w darze inkluzje bursztynowe prezentowane na międzynarodowej konferencji nt. owadów kopalnych p.t. "FOSSIL INSECTS". Wśród nich wyróżniała się oszlifowana bryłka z rzadkim okazem nogoprządki.
  • W zbiorach Muzeum Przyrodniczego w Krakowie jest też kolekcja kompletu miniaturek instrumentów muzycznych z bursztynu i srebra ofiarowanych przez "Stenex" i prezentowanych na stałej wystawie od 2003 roku.

        W aktualnej ofercie handlowej firmy "STENEX ART" można zakupić piękne, ręcznie oprawiane w srebro i złoto inkluzje bursztynowe. Co interesujące - sprzedając te inkluzje firma jest wstanie określić miejsce ich pozyskania. Jest to rejon ujścia pradoliny Wisły i okolice obecnej Wyspy Sobieszewskiej.